W limanowskiej bazylice odbyła się instalacja kanoników Kapituły Kolegiackiej pw. MB Bolesnej, a także obchody 100-lecia miejscowego pomnika-kościoła.

 

Instalacja kanoników odbyła się przed Mszą św. W kaplicy biskup tarnowski Andrzej Jeż przyjął od prawie 30 kapłanów złożone przez nich wyznanie wiary, a później także przysięgę wierności, którą kanonicy składali, trzymając dłoń na otwartej księdze Biblii. Przysięgali m.in. jedność z Kościołem katolickim, zachowywanie, przekazywanie i objaśnianie depozytu wiary, umacnianie dyscypliny kościelnej, pomoc biskupowi diecezjalnemu. Następnie z rąk bp. Jeża przyjęli dystynktoria, a po tej krótkiej uroczystości uczestniczyli w Eucharystii z okazji 100-lecia świątyni limanowskiej.

Długie były starania o wzniesienie kościoła w Limanowej, co było konieczne, bo stan poprzedniej świątyni stale się pogarszał. W 1908 roku rozpisano konkurs, a 3 maja 1911 r. poświęcono kamień węgielny, a w akcie erekcyjnym podkreślony został fakt, że świątynia ta zostaje poświęcona Matce Najświętszej w podziękowaniu za otrzymane łaski. Wznoszenie murów rozpoczęło się w 1912 roku. Kościół poświęcono w 1918 roku. Jest on przykładem swojskiego nurtu w architekturze sakralnej. - Wtedy już orzekli specjaliści, na etapie planowania, konkursu architektonicznego, że w projekcie Mączyńskiego najwięcej jest elementów naszych, swojskich, wziętych z polskiej tradycji, lecz umiejętnie uszlachetnionych. Współcześni historycy sztuki uważają, że pomnik-kościół limanowski był prawdziwym zwiastunem odradzającej się ojczyzny - przypomniał ks. prał. Wiesław Piotrowski, kustosz bazyliki.

Zdjęcia Gość Niedzielny

 

Kapituła
Kapituła Kapituła
Kapituła
Kapituła Kapituła
Kapituła
Kapituła Kapituła
Kapituła
Kapituła Kapituła
Kapituła
Kapituła Kapituła
Kapituła
Kapituła Kapituła
Kapituła
Kapituła Kapituła
Kapituła
Kapituła Kapituła
Kapituła
Kapituła Kapituła

Więcej: https://tarnow.gosc.pl/doc/5121271.Matce-w-podziekowaniu

 

 

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 154 gości oraz 0 użytkowników.

Nowy album o naszym sanktuarium

album s

MATER DOLOROSA - NR 27

Modlitewnik Limanowski

modltewnik2016 s

Kalendarz parafialny 2019

Logowanie

PARTNER SERWISU:

golddrop lato2017

 

 

Początek strony